Zajęcia adaptacyjne

Termin zajęć: 11 kwietnia godz. 15:30

Charakterystyka zajęć:
Zajęcia adaptacyjne przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci w wieku 2-3 lat, które zamierzają w następnym roku pójść do przedszkola. A ponadto dla tych wszystkich dzieci, które potrzebują kontaktu z rówieśnikami, lubią aktywnie spędzać czas biorąc udział w grach i zabawach ruchowych oraz manualnych.

Co dają takie zajęcia:

• Ułatwiają maluchowi bezstresowe wkroczenie w świat grupy przedszkolnej.
  • Pozwalają na nawiązanie przez dziecko kontaktów w grupie rówieśniczej (być może pierwszych w życiu).
  • Pomagają w pokonaniu lęku związanego z rozstaniem z rodzicami.
  • Wspomagają nabywanie umiejętności samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach.
  • Pozwalają na oswojenie się z obecnością dorosłych: pedagogów oraz innych rodziców
  • Jest to także radosne, aktywne i twórcze spędzanie czasu.

W ramach prowadzonych zajęć proponujemy:

• Ukierunkowane zabawy ruchowe, muzyczne oraz plastyczne zachęcajace dzieci do myślenia, rozwijania zainteresowań oraz samodzielnego działania, co późniejszym czasie ułatwi dzieciom naukę.
  • Ćwiczenia rozwijające zmysły wzrok, słuch, dotyk, koordynację ruchową i równowagę.
  • Zabawy wykorzystujące elementy Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, której celem jest rozwijanie sfery emocjonalno-społecznej oraz świadomości samego siebie i innych osób za pomocą ruchu.

Nasze zajęcia przynoszą korzyść nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom, którzy: obserwują swoje dziecko i jego zachowanie w grupie i dzięki temu mogą ocenić jego gotowość do zostania przedszkolakiem.

Mogą miło spędzić czas na zabawie z dziećmi umacniając wzajemne więzi.

Inspirują do pracy z dzieckiem poprzez dostarczenie wielu pomysłów na edukacyjną zabawę, którą mogą zaproponować dziecku w domu, Mogą też sami się zrelaksować, spotkać z innymi rodzicami, wymienić poglądy i doświadczenia.

Stopniowo usamodzielniamy nasze dzieci.

Podczas zajęć stopniowo ograniczamy aktywność rodzica, a nastepnie jego obecność. Dążymy do tego, aby usamodzielniać dzieci i możliwie zminimalizować stres wiążący się z przekroczeniem progu przedszkola. Dlatego też, nasz cykl zajęć podzielony jest na trzy etapy:

• Początkowo w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela uczestniczy rodzic. Pomaga on dziecku podjąć działanie oraz pozwala mu samodzielnie je przekształcać. Zauważyliśmy, że im chętniej rodzice biorą udział w zabawach, tym chętniej angażują się w nie same dzieci czerpiąc z nich ogromną radość.
  • Gdy dzieci już oswoją się z nowym miejscem, koleżankami i kolegami oraz paniami, rodzic staje się obserwatorem pracy dziecka w grupie.
  • W ostatniej fazie dzieci biorą udział w zajęciach samodzielnie z nauczycielem. Dla rodziców jest to chwila relaksu, czas na przejrzenie prasy oraz kontakt z innymi rodzicami. Dzięki tym trzem fazom, dzieci naturalnie i bezstresowo stają się gotowe do rozpoczęcia przygody przedszkolnej.